Skip to main content
Please wait...

U organizaciji Ministarstva prostornog uređenja i zaštite okoliša održan sastanak: Provjerena spremnost svih subjekata zaduženih za provedbu Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo

azra.djozo (20, Nov 2014)

S obzirom da je situacija prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo realno moguća usljed produkcije toplotne energije za zagrijavanje stanova i privrednih subjekata, kao i zbog teške ekonomsko-socijalne situacije u kojoj veći broj korisnika prirodnog gasa prelazi na čvrsta goriva, posebno ugljene, te imajući u vidu specifičnosti geografskih, klimatskih, orografskih uslova i temperaturne inverzije, Ministarstvo prostornog uređenja i zaštite okoliša je danas organizovalo sastanak sa predstavnicima svih subjekata zaduženih za provedbu Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo kako bi se adekvatno pripremili za situacije predviđene ovim Planom. Inače, Plan interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka Vlada je donijela u januaru ove godine.

Namjera je bila provjeriti spremnost svih koji su odgovorni prema važećoj regulativi iz ove oblasti da li mogu hitno reagovati kada to situacija bude nalagala.

Nakon prezentacija Monitoringa kvaliteta zraka i samog Plana interventnih mjera u slučajevima prekomjerne zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo, počela je iscrpna diskusija o predloženim mjerama iz Plana, o mogućnosti njihove operacionalizacije i provodivosti u trenutku proglašenja neke od epizoda. Ovim Planom su predviđene epizode pripravnosti, upozorenja i uzbune i svaka od njih, nakon što se proglase, podrazumijeva poduzimanje konkretnih mjera.

Bilo je riječi i o svim problemima koji se mogu očekivati tokom primjene predviđenih mjera. Istaknuto je da se, pored evidentnih problema administrativne prirode, kao i nedostatka komunikacije između različitih aktera, kao krucijalni problemi javljaju primjena postojeće legislavite, hitnija izmjena i dopuna pojedinih spornih akata viših nivoa vlasti te sporan rad i djelovanje stanica tehničkog pregleda. Za primjer je pomenut problem plaćanja troškova vanrednog tehničkog pregleda vozila, koji je kao jedna od mjera predviđen Planom.

Istaknuto je da je neophodno najviše rada i energije uložiti u poslove prevencije koji bi bitno uticali na smanjenje zagađenosti zraka u Kantonu Sarajevo. Predloženo je intenzivnije korištenje medija koji bi bili aktivno uključeni u proces provođenja pojedinih mjera, u organizovanje sponzorskih emisija, u javno obznanjivanje lista najvećih zagađivača zraka u KS te izrada medijske kampanje čiji cilj bi bio uticaj na podizanje svijesti građana KS o bitnosti čistog zraka koji svi jednako udišemo bez obzira kakvu ulogu u životu uopšte imamo.

Zaključeno je da se u cilju efikasnije primjene mjera iz ovog Plana dostave prijedlozi projekata za nabavku neophodnih materijalno-tehničkih sredstava koji bi se kupili iz pripadajućih sredstava Kantonu Sarajevo iz Fonda za zaštitu okoliš FBiH, čijim korištenjem bi se značajno unaprijedilo djelovanje svih aktera zaduženih za njegovu implementaciju. Također je dogovoreno da se hitno dostave Interni operativni planovi za djelovanje u slučajevima proglašenja epizoda i ime kontakt osobe koja bi koordinirala provođenje datih mjera. Na kraju su zatraženi prijedlozi i procjene potrebnih finansijskih sredstava svakom akteru kako bi na najefikasniji način proveo zadate mjere.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Ministarstva saobraćaja, Ministarstva privrede, Federalnog meteorološkog zavoda, Kantonalne uprave za inspekcijske poslove, Uprave civilne zaštite KS , Zavoda za javno zdravstvo KS, preduzeća "GRAS", „Park“, „Rad“ i „Toplane Sarajevo“.